General News

Team Hwa Chong Excels at National Competitions

11 Aug 2016
General Sports

Our athletes have proven their mettle with grit, resilience and sportsmanship displayed during the various competitions.

Our heartiest congratulations to all student athletes and performing arts groups for their stellar achievements for the year.

Sporting Achievements 2015 (as of 5 August 2016)

    A Girls A Boys B Boys C Boys
1 10-Pin Bowling   -    
2 Badminton 3rd - - -
3 Badminton (West Zone)     2nd 2nd
4 Basketball 2nd - - -
5 Basketball (West Zone)     - -
6 Canoeing 1st 1st 3rd 3rd
7 Cross-country - 4th 3rd 2nd
8 Fencing 2nd 1st 1st 2nd
9 Floorball - -    
10 Football - -    
11 Golf 3rd - - -
12 Gymnastics (Artistic)        
13 Gymnastics (Trampoline) 1st   1st 1st
14 Judo 1st 2nd 1st 1st
15 Netball 2nd      
16 Shooting (Air Rifle) 2nd 1st 3rd 1st
17 Shooting (Air Pistol) - 2nd - -
18 Softball 4th 2nd - -
19 Squash - 1st -  
20 Swimming - - - -
21 Table Tennis 2nd 3rd 3rd 2nd
22 Table Tennis (West Zone)     1st 1st
23 Tennis 3rd - - -
24 TKD 3rd 3rd    
25 *Tchoukball 1st 1st    
26 *Touch Rugby 2nd      
27 Track & Field 2nd 2nd 1st 1st
28 Volleyball 2nd 3rd - -
29 Volleyball (West Zone)     - 2nd
30 Waterpolo 3rd 2nd 4th 2nd
31 Wushu 1st 4th 1st 1st

International Representations and Achievements

35th Singapore Open East Asian Windsurfing Championships, 20-24 January 2016, Singapore.

15S62 Phang Xi Xian Mildred  

Asian Junior & Cadet Fencing Championships, 17-23 February 2016, Saudi Arabia.

16S66 Lam Jing Siang -

World Junior & Cadet Fencing Championships, 2-10 April 2016, Bourges, France.

16S7G See Rui En Daniel -

Pacific Rim Gymnastics Championships, 5-11 April 2016, Washington, USA.

15S7G Janessa Dai Min Yi -

11th SEA Youth Athletics Championships, 21-25 April 2016, Thailand.

16S61 Yee Chun Wai Eric -

Fed Cup Asia/Oceania II, 9-17 April 2016, Hua Hin, Thailand.

16S71 Goh Yee Loon -

Asian DanceSport Federation Single Dance Championships, 6-9 May 2016, Bangkok, Thailand.

16S71 Tan Ru Chuan Zane -

19th SEA Women’s U19 Volleyball Championships, 14-21 July 2016, Sisaket, Thailand.

15S79 Ng Weiling Sonia -

ASEAN School Games, 21-29 July 2016, Chiang Mai, Thailand.

15S68 Joseph Jonathan Zhao Zhiwei Long Jump – 1st
Triple Jump – 4th
15S68 Chua Ming 5000m Race Walk
15S7H Pan Xin-Min 400m, 4x400m relay – 3rd
16S7G Randall Choo Tian Xi 110mH – 2nd
15S76 Tan Jia Ying Volleyball (Girls)
15S75 Elin Wan Volleyball (Girls)
16S66 Wilson Ng Rui Feng Volleyball (Boys) – 3rd
16S73 Tan Li Wen Basketball (Girls)

World DanceSport Federation Open Youth Latin, 8-11 July 2016, Kita-Kyushu, Japan.

 15S7G Tan Ru Chuan Zane  

FIBA 3x3 Basketball U18 Asian Championships, 21-25 July 2016, Cyberjaya, Malaysia.

16S67 Ng Ziqi Natasha  

9th Asian Wushu Championships, 29 Aug – 6 Sept 2016, Taoyuan, Taiwan.

16S6E Ho Lin Ying  

Cultural and Performing Arts SYF Achievements 2016

  CCA College
1 Arts & Crafts Special Mention
2 Chinese Dance  
3 Chinese Drama Accomplishment
4 Chinese Orchestra  
5 Concert Band
6 Harmonica
7 String Ensemble / Orchestra
8 Music & Dance
9 Choir
10 Guitar
11 English Drama Appreciation
12 Malay Dance  
13 Indian Dance

High School

Musical Group Competitions/Events Achievements
School Band National Band Competition Gold

Uniformed Groups Achievements 2016 (Based on 2015)

  CCA High School Remarks
1 NPCC Gold 20 Years
2 NCC Gold 20 Years
3 St John’s Ambulance Brigade Gold 16 Years
4 Scouts (Venture) Gold 8 years
5 Scouts (Rover) Gold 2 years

Uniformed Groups Competitions/Events Achievements
St John’s Ambulance Brigade Corp Achievement Award Gold (16th Consecutive year)
  Chief Commissioner Awards 15 awardees out of 16 Sec 4s
  National First Aid and Home Nursing Competition - Ambulance Adult Team Gold
  National First Aid and Home Nursing Competition - Ambulance Cadet Team Silver
NPCC Overall Unit Proficiency Award Gold (20th Consecutive Year)
  SPF-NPCC Badge 3 awardees
  NPCC Inter-Unit .22 Revolver Competition Gold and Silver
  Area 15 Games Day Champion
  Inter-Unit Campcraft Competition Third
NCC Best Unit Competition Gold (20th Consecutive Year)
  Precision Drill Competition Silver
Scouts President Scouts

1 awardee (for 2015)

6 awardee (end 2016)

  Ventures Gold (8th Consecutive Year)

Clubs & Societies Competitions Achievements
Chinese Chess Raffles Inter-School Chinese Chess Competition (Raffles Cup) – Team Team Gold & Silver
  JJC Cup Team Gold
  Hwa Chong Cup Team Gold, Silver and Bronze
  Char Yong Cup - Chinese Chess Tournament (under 18 category) Team (1 Gold)
English Debate Singapore Secondary Schools Debating Championship Team Gold
  Raffles Junior College Under-14s Challenge Shield Team Gold
Weiqi Qiuping Cup National Weiqi Tournament Junior Category - Team Team Gold
  Quiping Cup National Weiqi Tournament Open Category - Team Team Gold (20th consecutive year)
  Qiuping Cup National Weiqi Tournament Junior Category - Individual 8th, 11th , 15th
  Quiping Cup National Weiqi Tournament Open Category - Individual 3rd, 5th, 7th
Robotics Robocup Singapore Open - Roboticup Junior Soccer B Team 4th
  Robocup Singapore Open - Roboticup Junior CoSpace Rescure Team 2nd
  Singapore VEX Robotics Championship Team 3rd & 4th

Learn more about General News at HCI


Back to listing of Achievements